Op.Dr. Mesut ULUÖZ

ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ UZMANI

BOYUN AĞRILARI

Boyun Ağrısı
 
Boyun ağrıları daha çok başın arka tarafına ve/veya omza, kollara vuran ense ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Boyun ağrısının kiloyla çok da alakalı olmadığı bilinmektedir. Bu ağrılar aslında başın ve buna bağlı kolların uygun şekilde kullanılmamasına, aşırı zorlanmasına veya başın uygun olmayan bir pozisyonda uzun süre tutulmasına bağlı olarak gelişmektedir. Bazen stres nedeniyle ense kaslarının aşırı kasılmasından dolayı da  ensede ciddi ağrı olabilir.
    
                  servikal lordoz                                  servikal lordoz düzleşmesi
 
Boynunuzda ağrı olamaması için;
 
"    Gücünüzden fazlasını  taşımayın, illaki gerekiyorsa taşıma esnasında yükü her iki kolunuza eşit olarak bölmeye çalışın.
"    Başınızı düz tutmamanıza neden olan bir duruş bozukluğunuz olup olmadığını ( televizyonu eğri izleme, kambur durma vb )  yakınlarınıza sorun ve engellemeye çalışın.
"    Omza asılan ağır bir çanta taşıyorsanız her iki omzunuzda eşit sürelerde taşıyın.
"    Uzun yolculuklar yapıyorsanız boynunuzu destekleyecek bir yastık temin edin.
"    Örgü örme, bilgisayarla çalışma gibi boynunuzu eğerek yapılan aktiviteleri saatlerce sürdürmeyin. Yapmak zorundaysanız yaklaşık 40 dakikada bir 10 dakika başınızı yaslayıp dinledirin.
"    Çocuk emziriyorsanız, bebeğinize vucudunuzu yaklaştırmak ve bebeği kollarınızla taşımak yerine baldırınızın üstüne uygun yükseklikte yastık koyun ve bırakın bebeği yastık taşısın.
"    Kendinize uygun yastığı bulun, ense boşluğunuzu dolduracak kadar yüksek olabilir.
"    Boyun ağrısı uygunsuz kuvvetten olmaktadır. Eğer boyun kaslarınızı güçlendirirseniz zorlanması için gereken kuvveti arttırmış olursunuz. Yani boynunuz sizin hatalarınızı daha kolay tolare edebilir.
Boyun Tutulması, Kas spazmı:
           Boyunu destekleyen kasların terleme gibi aktivasyonlardan sonra rüzgarda kalması, yine bu kasların aşırı yüklenme sonucu gerilmesi (trafik kazası, sarsıntı vb) gibi durumlardan sonra kas tutulması yaşanması.
           Ayrıca uzun süreli kas ağrıları miyofasial ağrı, fibromiyalji, fibrosit ve miyozit durumları tortikollis gibi uzun süreli boyun eğriliği durumları, bazı enfeksiyonlar (brucella, tüberküloz) gibi nedenlerle olabilir.
Takvim
Saat
Hava Durumu