Op.Dr. Mesut ULUÖZ

ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ UZMANI

EPİKONDİLİTLER

 

Lateral Epikondilit(Tenisçi Dirseği); Medial Epikondilit(Golfçü Dirseği)

Dirsek ekleminin iç (medial) ve dış (lateral) tarafında iki adet kemik çıkıntı (epikondil) vardır. İç taraftakine el bileğini ve parmakları büken kasların kirişleri yapışırken; dış taraftakine ise el bileğini ve parmakları kaldıran kasların kirişleri yapışır. Bu kemik çıkıntılardan birinin üzerine bastırmakla veya yumruk sıkmakla artan ağrı varsa buna epikondilit denir. Bu ağrı iç taraftaysa medial epikondilit (golfçu dirseği), dış taraftaysa lateral epikondilit (tenisçi dirseği)  denir.
Oluş mekanizmasındaki temel mesele kaslara kaldırabileceğinden fazla yüklenilmesindedir. Bu tek seferde şiddetli bir hareket olabilirken, daha düşük kuvvette bir zorlamanın aşırı tekrarı ile de meydana gelebilir. Kasların kemiğe yapışma yerinde küçük yırtıklar ve tabiî ki ödem oluşmakta yani mikropsuz bir iltihap görülmektedir. 

Epikondilitlerin tedavisi

Öncelikle hastalığa sebep olan aktiviteden uzak durmak gerekirse kolu boyna asarak dinlendirmek önemlidir. Ödemin çözülmesine yardımcı olmak için kol elastik bandajla uygun şekilde (aşağıdan yukarı doğru ne sıkı ne gevşek şekilde) sarılır, uzanır pozisyona geçilip dirsek havada tutulabilir. İlk 3 gün 3-4 saat arayla 20-30 dk buz uygulanabilir.( İllaki buz paketiniz olmak zorunda değil, bardaklara konulan buzlardan 3-5 tanesini bir poşete koyup ağzını bağlarsınız ve bandajın ya da bir havlunun üzerinden ağrıyan bölgeye uygularsınız. Buz torbası direk olarak cilde temas etmemeli) Sonrasında doktorunuzun uygun gördüğü krem ve tabletler ile tedavi genelde sağlanır. Bazı hastalarda ,ki bunlar genelde iyi istirahat edememiş kişilerdir, bunlar yeterli gelmeyebilir. Bu durumlarda splint uygulamaları, steroid enjeksiyonları, ameliyat önerilir ancak olabildiğince ameliyattan kaçınılmalıdır.
NOT:Bu splintler, 2/3' kumaştan 1/3' ü genellikle nispeten sert çevresi silikondan bir bilezik şeklindedir. Kola sarılırken  bu sert kısım ağrıyan bölgenin üzerine değil, ele doğru hemen aşağısına denk gelmelidir.


 

Takvim
Saat
Hava Durumu