Op.Dr. Mesut ULUÖZ

ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ UZMANI

KARPAL TÜNEL SENDROMU

 

Karpal Tünel Sendromu
 
Ele giden kirişler ve median sinir (baş parmağın, işaret parmağının, orta parmağın iç yüzünün hepsinin ve yüzük parmağının orta parmaktan taraf olan yarısının iç yüzünün duyusunu alan sinir  ŞEKİL 1) el bileğinin iç yüzünde karpal tünel  (ŞEKİL 2)denilen bir tünelden geçerek parmaklara doğru ilerler.Karpal tünelin, normal basıncının bir nedenle artması sonucunda, sinir üzerine bası olur ve sinirin görevini yapması engellenir. Elde ve parmaklarda ağrı, uyuşma, hissizlik ve elektriklenme gibi belirtilerle başlayan bu hastalık ortaya çıkar.El bileğinin zorlanmalarının sık tekrarlanması, bu bölgedeki kırıklar, hamilelikte görülebilen sıvı tutulumunun bu hastalığa sebep olabildiği bilinmektedir.
Median sinirin duyusunu sağladığı alanlarda ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma hissi ile başlar, bu belirtiler uykudan uyandıracak kadar olabilir. Zamanla başparmak kökündeki tombul alanda belirgin zayıflama görülür( tenar atrofi ) 
 
Tanı

Fizik tedavi ile şüphelenilir ve asıl tanı  sinirdeki tahribatı gösteren EMG denilen bir tetkik ile olur.
 
Tedavi 
 
Genellikle lokal anestezi ile olur. Asıl olay sinire baskı yapan normal halinden daha kalınlaşmış olan bağın kesilip sinirin rahatlatılmasıdır.

                ŞEKİL 1                                     ŞEKİL 2

Takvim
Saat
Hava Durumu