Op.Dr. Mesut ULUÖZ

ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ UZMANI

TOPUK DİKENİ

Topuk Dikeni

Sabah yataktan kalktığınızda, ilk birkaç adımınızda topuğunuzda şiddetli ağrıya neden olup yürüdükçe ağrınız azalıyorsa sizde topuk dikeni hastalığı mevcut olabilir. Bu hastalık tabanınızın fazla kullanılmasından kaynaklanan mikropsuz bir iltihaptır. Ağrıyı yapan, topuktaki kemik çıkıntı değil o bölgedeki iltihaptır.

Bayanlarda, kilolularda, sert zeminde çıplak ayakla çok yürüyenlerde daha sık görülmektedir. Ağrı gün içinde yürüdükçe azalır hatta geçebilir ancak ilk istirahat sonrası ağrı tekrar başlar. Hastalar özellikle sabah kalktığında parmak ucunda yürüdüklerini söylemektedirler.
Tanıda hastadan alınan hikaye ve muayene tipiktir. Röntgende her hastanın topuğunda kemik çıkıntı olmayabilir veya topuğunda her kemik çıkıntı olan hastada topuk dikeni olmayabilir.

Tedavi

Topuk dikeninin ilk tedavisi istirahattır. İnflamasyon geçinceye kadar çıplak ayakla sert zeminlere basmamalısınız. Ev içinde kalın sünger terliklerle dolaşın, dışarıda ise ayakkabı içine konulan silikon yastıklar kullanın. Asla çıplak ayakla ya da sert zeminli ayakkabılarla yürümeyin. Semptomlarınızı hafifletmek için de, ağrılı bölgeye, günde iki, üç defa, yirmi dakika süreyle buz uygulayın. Ağrı kesici haplar ve ya  kremler kullanabilirsiniz. Aşil tendonunuzu ve plantar fasyanızı geren ev egzersizleri programı, bu durumu tedavi etmek ve hastalığın nüks etme şansını azaltmak için en büyük destektir. Egzersizlerde temel mantık parmakların ve bacağın arka kısmının gerilip belirli bir süre tutulmasıdır.

Eğer ağrı devam ediyorsa, topuğunuzun içine kortikosteroid enjekte edebilir. Bazen de ligamentin serbest bırakılmasına dayanan bir ameliyata ihtiyaç duyabilirsiniz.

Takvim
Saat
Hava Durumu