Op.Dr. Mesut ULUÖZ

ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ UZMANI

AMELİYAT ÖNCESİ

Hastaneye ister ameliyatınızdan bir akşam önce gelin ister ameliyat gününde gelin, aşağıdaki talimatlara uymanız önem taşımaktadır.

1. İşleminizden önceki akşam veya işleminizin olduğu günün sabahı duş alınız veya banyo yapınız. Bu, ciltteki bakteri oranını azaltacaktır.

2. Operasyon öncesinde istirahat ve uykunuzu sağlamış olun.

3. Mutlaka aç geliniz. Hekiminiz tarafından aksi söylenmediği taktirde işlem gününüzden bir önceki gece yarısından sonra hiçbir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. Anestezi almadan önce mideniz boş olmalıdır. Bu, anestezi sırasında ve sonrasında mide bulantısı, kusma ve diğer problemleri engeller. Bu kurala uymadığınız durumda ameliyatınız gecikebilir, ertelenebilir veya hayati bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

4. Ameliyat önceki günlerde alkol almayınız, sigara içmeyiniz.

5. Aşağıda belirtilen ilaç gruplarından bir veya birkaçını kullanıyorsanız mutlaka hekiminize bilgi veriniz. Hekiminiz tarafından bu ilaçları ne zamana kadar almaya devam etmeniz veya almamanız ile ilgili bilgi verilecektir.

   a. Kalp ilaçları (nitrogliserin, isordil vb.)

   b.Kan sulandırıcı ilaçlar (coumadin, asprin, coraspin vb.)

   c. Şeker hastalığı için kullandığınız ilaçlar (insülin, oral antidiyabetikler)

   d. Antidepresanlar.

6. İşlem sırasında ve sonrasında cildinizdeki renk değişimini görmek önemli olduğu için işlem günü makyaj yapmayınız, oje kullanmayınız.

7. Aksesuarlarınız (küpe, yüzük vb) ameliyat odasına alınmayacağı için yanınızda getirmemeniz önerilir.

8. Herhangi bir enfeksiyon geçiriyorsanız mutlaka hekiminize bildirin.

Takvim
Saat
Hava Durumu