Op.Dr. Mesut ULUÖZ

ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ UZMANI

KİREÇLENMEDE AMELİYAT DIŞI YÖNTEMLER

DİZ KİREÇLENMESİNDE AMELİYAT DIŞI YÖNTEMLER

   
 Bazen diz kireçlenmesinde hastanın yaşı, genel durumu ya da psikolojisi ameliyata uygun olmayabilir:
     1)hasta çok gençse
     2)ameliyat olamayacak kadar yaşlıysa
     3)ameliyata engel genel durum bozukluğu ya da hastalığı  varsa 
     4)aşırı obes (kilolu) ise
     5)ameliyat olmak istemiyorsa

Bu durumlarda hastanın yaşam konforunu arttırmaya yönelik hareket ederiz.
  •       Kilo vermek hemen hemen en önemli maddelerden biridir. Ameliyat olsa da olmasa da şarttır. Ancak lafta kolay gerçekte çoook zordur. Bunun farkına varıp profesyonel yardım alınmalıdır , yani diyetisyen yolu gözükmektedir . Diyetisyen önceleri lüks gözüküyorken şuan devlet hastanelerinde bile rahatça ulaşabileceğiniz işinin ehli çalışma arkadaşlarımız bulunmaktadır 
  • Bacak kaslarını güçlendirmek de kilo vermek gibi olmazsa olmazdır. Evinizde de rahatça uygulayabileceğiniz basit egzersiz proğramlarıyla bunu sağlamak kolaydır. Kliniğimizde de zaten hemen her hastalıkta sadece ilaçla tedavi değil kasları güçlendirmeye yönelik hastayı  motive etme yoluna gitmekteyiz.
  •       Günlük hayatın düzenlenmesi hastanın kendi doktoru olma yolundan geçmekte. farzedelim üç ayakkabınız var ve kırmızı olan her giydiğinizde ayağınızı  vuruyor, canınız yanıyor. O kırmızı ayakkabıyı giymezsiniz değil mi? İşte ağrı duyusu bize zulum olsun  diye yaratılmamış vucut için bir uyarı  sistemi kurulmuş. Uzun lafın kısası canınızı ne yakıyorsa onu yapmayın ya da azaltın ( merdiven çıkmak , yerde yemek yemek, yer tuvaleti kullanmak, diz çöküp yer silmek vb)
  •      Ağız yoluyla alınan bazı tabletler diz kıkırdak yapısını ya da diz sıvısını  düzenleyerek ağrıyı azaltığını iddia etmektedir. kişisel  tecrübemiz bazı hastalarda faydalı olabildiği yönündedir ancak bunun tüm vucuda belirli bir miktara kadar dağıldığını en az 4-6 ay kullanılması  gerektiği ve her hastada aynı etkiyi  göstermediği unutulmamalıdır. Biz de kendi kliniğimizde önce bir kutu kullandırıp bir ayın sonunda kontrole çağırrıp iyiye gidiş varsa devam ettirmekteyiz.
  •      Diz içi uygulanan sıvılar :Diz içi hyaluronik asit enjeksiyonları ameliyat öncesi iyi bir alternatiftir. yılda bir kez yapılmakla birlikte birer hafta arayla üç kez ya da tek doz şeklinde yapılan çeşitleri vardır kliniğimizde yıllık tek doz formunu kullanmaktayız ve uygun hastada büyük oranda fayda görmekteyiz. Ağızdan alınan ilaçlara göre direk sorunlu bölgeye verildiği için daha etkin olduğunu düşünmekteyiz. İlaçlar demedim çünkü bu gruba hastanın kendisinden alınan  PRP ve kök hücre gibi tedavi  çeşitleri de bulınmaktadır. PRP uygulanma kolaylığı ve ilaç olmaması açısından daha avantajlı olmakla birlikte maliyeti yıllık hyaluronik enjeksiyona göre yüksektir çünkü teknik olarak üçer hafta arayla üç kez yapılması  önerilmektedir
Takvim
Saat
Hava Durumu